No products in the cart.
No products in the cart.
A KKL-JNF létfontosságú humanitárius és befogadási segítséget nyújt a háború áldozatainak.
Az utóbbi hónapokban a Keren Kayemeth LeIsrael–Jewish National Fund (KKL-JNF) Európa és Izrael-szerte dolgozik azon, hogy humanitárius segítséget nyújtson azoknak a zsidó menekülteknek, akik az orosz invázió és az azt követő pusztítások elől Ukrajnából menekültek el. Március 4-én a KKL-JNF Igazgatótanácsa úgy döntött, hogy különleges és jelentős pénzügyi támogatást biztosít az ukrán zsidóknak, és egy külön egységet hoztak létre a KKL-JNF erőforrás-fejlesztési és külügyi osztályán.
„A segítségnyújtásunk kizárólag a zsidó menekültekre vonatkozik, akik Ukrajna határához értek, és biztonságos helyekre lettek evakuálva Ukrajnán belül” – mondja Shariel Gon, a KKL-JNF erőforrás-fejlesztési és külügyi osztályának adománygyűjtési igazgatója. „Célunk, hogy segítséget nyújtsunk a zsidó menekülteknek, és miután felmértük a helyzetet a helyszínen és a begyűjrött információk alapján, úgy láttuk, hogy sokuk elkerülte a figyelmet. Az Izraelbe érkező ukrán bevándorlókat a Zsidó Ügynökség támogatja, és vannak olyan izraeli állampolgárok, akik szintén Ukrajnából származnak, őket a Külügyminisztérium segíti. De van egy rés, mert az ukrán zsidók menekültek lettek, és nem tartoznak egyik csoporthoz sem, így senki nem foglalkozik velük. Ezért vállalta fel a KKL-JNF a segítségnyújtást.”
A KKL-JNF hangsúlyozza, hogy az általa létrehozott központ a Ukrajnában élő zsidó menekültek, valamint Ukrajna határainál, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia területén tartózkodó menekültek segítésére összpontosít. Az erőforrás-fejlesztési és külügyi osztály három JNF-KKL irodán keresztül működik a háborús zónában: Ukrajnában, Magyarországon és Közép-Európában, valamint Csehországban. Ezek viszonylag kis irodák, képviselők nélkül, főként helyi aktivisták és önkéntesek működtetik őket.
A szervezet Ukrajnában az Ukrajnai Zsidó Szövetség – a nemzeti, regionális és helyi ukrán szervezetek szövetsége – segítségével végzi tevékenységét, amely erősíti és támogatja a zsidó-ukrán kapcsolatokat. Ez lehetővé teszi számukra, hogy különböző közösségeket támogassanak Ukrajna különböző területein. Például az Ukrajnai Zsidó Szövetséggel együttműködve a KKL-JNF pénzt biztosít a háborús övezetekben élők számára, és menekülteket evakuál Nyugat-Ukrajnába, segítve őket a szállás, közlekedés, élelem, gyermekek számára szükséges higiéniai termékek, gyógyszerek, biztonsági és logisztikai költségek fedezésében.
A Keren Kayemeth LeIsrael-Jewish National Fund Csehország megállapodást kötött a pozsonyi zsidó közösséggel (Szlovákia), hogy az koordinálja a segítségnyújtást az ukrán zsidó menekültek számára, akik átlépték a szlovák határt, beleértve a szállítást, ételt, gyógyszert és koronavírus-teszteket.
Ukrajnai menekültek átkelnek egy hídon a pufferzónában, a lengyel határhoz vezető Zosin-Ustyluh átkelőnél., Nyugat-Ukrajna, március. (Daniel Leal/AFP via Getty Images)
A KKL-JNF Magyarország és Közép-Európa együttműködik a Magyarországon működő zsidó közösségekkel és szervezetekkel, beleértve a Hashomer Hatzairt, hogy szállást biztosítson a Magyarország területére érkező menekültek számára, valamint higiéniai termékeket nőknek és gyermekeknek, ételt, és természetesen gyógyszereket. Ezen kívül a KKL-JNF erőforrás-fejlesztési és külügyi osztálya folytatta az adománygyűjtést a menekültek segítése érdekében. Eddig több mint 2 millió NIS-t gyűjtöttek össze. Az adománygyűjtés folyamatos a világ számos KKL-JNF irodáján keresztül, valamint közvetlen toborzással világszerte és közvetlen adományokkal Izraelben és más országokban.
„Amikor segítséget nyújtunk, négy fronton dolgozunk” – magyarázza Gon. „Az egyik az ukrajnai zsidó szervezeten keresztül zajlik – az ukrán-zsidó szervezetek szövetségével dolgozunk, és rajtuk keresztül tudjuk a legnagyobb számú menekültet segíteni a legtöbb városból, és minél több közösséghez elérni.
„A második front, a magyarországi irodánkon keresztül valósul meg, ahol az Ukrajnából átkelő menekülteknek segítjük. Ők olyan tranzitállomásokra érkeznek, ahol nincs hol aludniuk, nincs ételük vagy gyógyszerük, mi pedig ott vagyunk, hogy ezeket biztosítsuk számukra.”
„A harmadik front a csehországi irodánk, ahol a Szlovákiába való átkelésben és a menekültek humanitárius szükségleteinek kielégítésében segítünk az általunk nyújtott alapokkal. Az utolsó front itt, Izraelben van.”
Amikor Gon az izraeli frontról beszél, akkor a KKL-JNF Mező- és Erdőoktató Központjában, Ness Harimban, Ukrajnából érkezett gyermekek befogadásáról beszél. A KKL-JNF 100 gyermeket és személyzetet fogadott a Chabad „Alumim” gyermekotthonából Zsitomirból. A gyermekek, akik a Keresztények és Zsidók Nemzetközi Közössége (IFCJ) segítségével érkeztek, jól ellátottak és különböző tevékenységekben, oktatási programokon és országjáró túrákon vettek részt.
„Folyamatosan érkeznek jelentések, rengeteg visszajelzést fogadunk, valamint kiértékeljük a pénzeszközök felhasználását és a tevékenység hatékonyságát, hogy hogyan segíthetnénk még többet” – mondja Gon. „A legnagyobb figyelmet arra fordítjuk, hogy a menekültek számára maximális segítséget nyújtsunk, legyen szó a szállás biztosításáról, hogy az első napokban tetőt adjunk a fejük fölé, miután átlépték a határt a célországokba, vagy hogy ételt és ruházatot biztosítunk számukra. Ott vagyunk a kritikus pillanatokban, és gondoskodunk róla, hogy kapcsolatban maradjunk velük, amíg le nem telepednek.”
KKL-JNF segítségnyújtása Magyarországon. (Fotó: KKL-JNF)
A szervezet ukrajnai tevékenységei rendkívül széleskörűek, gyógyszerek, ruházat és kóser étel biztosítása mellett a szervezet segítette a zsidó közösségeket, akik online oktatási programokat szerveztek, és segítettek több száz menekültnek, hogy elvégezhessék a pészachi szédert, mindent biztosítva számukra, amire szükségük volt.
A KKL-JNF bőkezű támogatása lehetővé tette, hogy a kijevi zsidó közösség evakuálja az idősek és holokauszt-túlélők számára fenntartott idősek otthonát, és a lakókat biztonságos helyre menekítsék Nyugat-Ukrajnába, miközben biztosították számukra a szállást, kóser ételhez való hozzájutást és természetesen az orvosi segítséget.
A KKL-JNF számos szervezetet támogatott a szövetségen keresztül, beleértve az Ukrajnai Progresszív Zsidó Közösséget és az Ukrajnai Zsidó Vallási Szervezetek Szövetségét.
A KKL-JNF segítsége eljutott Ukrajna számos városába, többek között Kijevbe, Odesszába, Cserkásziba, Umanba és Hmelnyickijbe.
„A menekültek támogatása nem hagyományos KKL-JNF tevékenység” – mondja Kobi Davit, a KKL-JNF Magyarország és Közép-Európa elnöke. „Utolért bennünket ez a háború lehetőséget adva számunkra, hogy támogassuk száműzött testvéreinket, és ez egy jelentős mértékű kölcsönös egységet jelent a diaszpórában élő zsidók és Izrael Állama között, és fordítva is.”
Davit hangsúlyozza a KKL-JNF Magyarország történelmi fontosságát a II. világháború és a holokauszt emléke tükrében. „A helyi iroda 1938-ig működött itt, mi pedig 2021-ben nyitottuk újra” – mondja. „Közép- és Kelet-Európa története nagyon fontos a mai cionizmus számára. Kevesebb mint 500 méterre vagyunk attól a helytől, ahol Herzl Tivadar, Izrael Államának megálmodója született. Ma egy kört zárunk, és büszkén tesszük ezt, mert ezt a támogatást a KKL-JNF-on keresztül, Izrael Állama nevében adjuk azoknak a családoknak, akiknek a szülei és nagyszülei talán kulcsszerepet játszottak Izrael Államának megteremtésében.”
„Mindent megtettünk azért, hogy tetőt biztosítsunk a fejük fölé, összegyűjtöttük őket egy helyen, és lehetővé tettük számukra, hogy az egész közösség és partnereink segítségével megkapják a szükséges humanitárius és orvosi ellátást. Ez számos szervezet közös erőfeszítése. Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy segítséget nyújtsunk nekik, amint megérkeznek Magyarországra.”
Davit szerint elképzelhetetlen nem meghatódni a látványtól, ahogy a menekültek átkelnek a határon. „Látod, ahogy az emberek vonatra szállnak hátizsákokkal, mindenüket hátrahagyva. Főként lányok és gyerekek érkeznek az anyjukkal, mert az apák nem hagyhatják el az országot az általános mozgósítás miatt Ukrajnában.
„Családok tömegei lépik át a határt és érkeznek a szűrőállomásokra. Az egyik legfőbb kihívásunk egy olyan állomás építése, amely biztosítja számukra az első szállást, hogy azok, akik elhagyják az otthonukat és távoznak az ismeretlenbe, legalább átmenetileg biztonságban legyenek.”
„Amikor találkozunk velük, a személyzetünk feladata az, hogy kapcsolatba lépjen velük, és minden tőlük telhetőt megtegyenek azért, hogy kellemesebbé tegyük az ott tartózkodásukat, a segítségnyújtás mellett” – mondja Davit. „Biztosítjuk számukra szappanokat, higiéniai termékeket, játékokat a gyerekeknek és ruhákat. Néha sikerül, hogy visszahozzuk a mosolyt az arcukra.”